Aktywny tlen – alternatywa dla chloru

Zasada działania aktywnego tlenu jest podobna do działania chloru. Bakterie, wirusy i nieczystości znajdujące się w wodzie basenowej są utleniane przez zawarte w środkach aktywne składniki. Skuteczność metody tlenowej nie jest jednak aż tak wysoka jak chloru i głównie z tego powodu nie ma zastosowania na basenach publicznych.
Na basenach prywatnych aktywny tlen jest coraz częściej stosowaną metodą dezynfekcji wody. Decyduje o tym najczęściej fakt, że przy stosowaniu aktywnego tlenu woda nie ma przykrego zapachu chloru.

Aktywne składniki stosowane w metodzie tlenowej mają działanie “szokowe” – powodują rozbicie nieczystości znajdujących się w wodzie. Można w przenośni powiedzieć, że jest to swoisty filtr chemiczny, gdyż widoczne nieczystości (np. zmętnienie wody) rozbijane są na niewidoczne cząsteczki, a efekt jest dostrzegalny niezwykle szybko. Wybrane produkty oparte na metodzie tlenowej mogą być używane do szokowej dezynfekcji zamiast środka chlorowego i są kompatybilne z metodą chlorową. Warto wymienić kolejną ważną cechę metody tlenowej – już w godzinę po dodaniu środków można korzystać z basenu – w przypadku chloru jest to czas nieco dłuższy (2-3 godzin).

Stosując metodę tlenową warto pamiętać, że działanie aktywnych składników nie jest aż tak radykalne jak chloru. Z tego powodu firma Bayrol zaleca stosowanie dodatkowych produktów wspomagających zwalczanie glonów. Dlatego w metodzie tej zalecane jest stosowanie zawsze dwóch produktów – wspomnianych składników aktywnych oraz algicydu (np. Bayroklar oraz Bayroplus) . Dzięki temu pielęgnacja jest skuteczna i kompleksowa.
Aktywny tlen – zalety i wady

Jedną z największych zalet metody tlenowej jest fakt, że w wodzie nie utrzymuje się przykry zapach chloru. Istotne jest również, że metoda aktywnego tlenu umożliwia osobom uczulonym na związki chlorowe w pełni korzystać z uroków i przyjemności prywatnego basenu.
Tlenowa pielęgnacja wody jest także bardzo popularna wśród właścicieli SPA i wanien z hydromasażem.

Podstawową wadą metody tlenowej jest jej mniejsza skuteczność w porównaniu z chlorem oraz niestety nieco wyższa cena.
Użytkownicy basenów z automatycznym dozowaniem mogą spotkać się problemem występowania tzw. różowych glonów. Są one charakterystyczne dla tej metody. Pozbycie się ich będzie polegało na regularnym stosowaniu środka typu Alba.

Wyświetlanie wszystkich wyników: 2