Chlor zawarty w środkach do pielęgnacji wody basenowej potrafi w bardzo skuteczny sposób zabijać bakterie, wirusy i niszczyć substancje organiczne znajdujące się w wodzie. Jednak, jak większość środków do dezynfekcji – chlor jest bardzo nietrwały. W swojej naturalnej postaci występuje jako gaz. I w tej formie może być wykorzystywany w profesjonalnych stacjach uzdatniania wody w basenach publicznych.

Aby jego używanie było możliwe w basenach prywatnych, chlor jest łączony z innymi substancjami tak, aby mógł występować w formie stałej i być łatwy w użyciu. Gdy środek na bazie chloru, w postaci proszku, rozpuszcza się w wodzie, chlor zostaje uwolniony i rozpoczyna się proces dezynfekcji. Największy jednak problem polega na tym, że o ile chlor jest pożądany w wodzie to pozostałe składniki, z którymi on występuje – niekoniecznie. Warto zatem stosować środki na bazie chloru dobrej jakości.

Chlor ulega naturalnemu “zużyciu” w wyniku zniszczenia bakterii i wirusów lub po prostu uwalnia się z wody w wyniku działania promieni słonecznych. Można zatem powiedzieć, że chlor jest nietrwały i w zastosowaniu do wody basenowej jego działanie powinno być przedłużane – powinien być stabilizowany.

W tabletkach

Zazwyczaj sprzedawane są dwa rodzaje środków na bazie chloru. Pierwszą grupę stanowią środki składające się z chloru oraz kwasu cyjanurowego, czyli tzw. stabilizatora. Są one najczęściej stosowane i występują w postaci tabletek lub granulatu.
Kwas cyjanurowy ma za zadanie przedłużanie obecności chloru w wodzie. Istotne jest jednak to, że chlor po pewnym czasie uleci z wody, a kwas pozostanie. Kolejne dozowanie środków spowoduje, że kwasu będzie coraz więcej w wodzie. Nadmiar stabilizatora nie jest jednak pożądany, gdyż wtedy chlor będzie niezwykle trudno się uwalniał i tym samym nie będzie powodował dezynfekcji wody.
W prawidłowo utrzymanym basenie nadmiar stabilizatora będzie występował bardzo rzadko. Należy po prostu pamiętać, aby basen miał dopływ świeżej wody (około 3% całej objętości basenu tygodniowo). Jeśli filtr piaskowy jest płukany regularnie, taki dopływ będzie zagwarantowany. W przeciwnym wypadku można wodę dolewać bezpośrednio do basenu.

Drugą grupę środków na bazie chloru stanowią produkt zawierające tzw. chlor niestabilizowany. Tych środków używa się w przypadku kiedy potrzebna jest szokowa dezynfekcja wody. Ponieważ jest on bardzo nietrwały możemy wkrótce po dużym dozowaniu korzystać z wody wolnej od sporej jego ilości. Środki chemiczne tego typu składają się z chloru i wapnia, który nie powoduje takich problemów jak stabilizator, dlatego coraz więcej osób używa ich w cotygodniowej pielęgnacji zamiast środków należących do pierwszej grupy.

Podchloryn sodu

Podchloryn sodu, powszechnie nazywany jako płynny chlor jest stosowany w basenach publicznych oraz prywatnych jako podstawowy środek do dezynfekcji wody. Płynie ma silne właściwości odkażające i utleniające – z tego powodu jego dozowanie możliwe jest wyłącznie przy użyciu automatycznych stacji wyposażonych w odpowiednie pompy dozujące.

Płynny chlor jako gotowy produkt jest przezroczystym żółtozielonym płynem o stężeniu 10-15% . Należy nadmienić, że podchloryn sodu w czystej postaci należy do związków nietrwałych, szybko rozkładających się i tracących swoje własności. Do czynników negatywnie wpływających na trwałość substancji zaliczyć należy przede wszystkim światło słoneczne oraz temperaturę.
Niektórzy producenci chemii basenowej opracowali metody stabilizacji podchlorynu dzięki, którym zwiększana jest jego trwałość i okres przechowywania wydłużany jest do 4-6 miesięcy bez znacznej utraty swoich właściwości.
Użytkownicy basenów prywatnych powinni kupować płynny chlor na bieżąco – starając się nie robić zapasów. Ważne jest aby kupować podchloryn u sprzedawcy, który zagwarantuje, że towar jest “świeży” i przechowywany w odpowiednich warunkach.

Wyświetlanie wszystkich wyników: 4